Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Józef Czapski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Urodził się 3 kwietnia 1896 r. w Pradze. Polski pisarz i malarz. Pochodził z rodziny hrabiowskiej, pełne nazwisko brzmi: hrabia Józef Marian Franciszek Hutten-Czapski. Używał pseudonimu Marek Sienny.

Studiował prawo w Petersburgu, przez krótki okres czasu od września 1917 r. służył w 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Od 1918 r. studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, przerwał studia i wyjechał z misją do Petersburga, by odszukać 1PUK. W latach 1919-1921 walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, za co odznaczono go orderem Virtuti Militari. Po wojnie kontynuował naukę na krakowskiej ASP, był uczniem m.in. Józefa Pankiewicza.

W latach 1924-1931 przebywał w Paryżu wraz z grupą kapistów - malarzy artystów zgrupowanych w tzw. Komitecie Paryskim, założonym przez Pankiewicza. Kapiści, inaczej koloryści przedkładali kolor nad konstrukcję dzieła. To barwa była nośnikiem nastroju, to za jej pomocą kapiści (a wśród nich również Czapski) kształtowali formę.

W latach ’30, po powrocie do Warszawy współpracował z „Wiadomościami Literackimi” oraz „Głosem Plastyków”.

Po wybuchu II wojny światowej był więziony od 27 września w Chmieleku, a później również...

Podobne wypracowania