Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Królowa Jadwiga - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jadwiga Andegaweńska przyszła na świat między 3 października 1373 roku a 18 lutego 1374 roku jako najmłodsza z trzech sióstr, córek Ludwika Andegaweńskiego (Ludwika I Węgierskiego), króla Węgier i Polski oraz księżniczki Elżbiety Bośniackiej. Jej ród panował na Węgrzech, a dzięki  poparciu papieży także na Sycylii i w Neapolu.

Ojciec Jadwigi ożenił się z córką Władysława Łokietka, a zarazem siostrą Kazimierza Wielkiego, Elżbietą. Po śmierci Kazimierza Wielkiego przypadł mu w udziale tron Polski (1370).

Jadwigę od najmłodszych lat przysposabiano do królewskiej roli. Została odpowiednio wykształcona, nieobca była jej umiejętność czytania, władała językami obcymi, lubowała się w muzyce i sztuce, zgłębiała tajniki różnych nauk. Planowano jej małżeństwo z Wilhelmem Habsburskim - 15 czerwca 1378 odbyła się ceremonia zaręczyn dwojga królewskich dzieci. Zabezpieczono się jednak możliwością zerwania kontraktu ślubnego za wypłatą odpowiedniej wysokości odszkodowania (200 000 florenów).

Kiedy w 1382 umarł Ludwik Węgierski, na zjeździe w Sieradzu w 1838 roku padła propozycja, by na tronie Polski zasiadła Jadwiga, lecz z zastrzeżeniem, iż po koronacji władczyni powróci na trzy lata na dwór...

Podobne wypracowania