Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Potocki - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Często pojawiają się wątpliwości, czy należy uznawać Jana Potockiego za przedstawiciela literatury polskiej. Mimo że był on Polakiem, tworzył wyłącznie w języku francuskim, rzadko kiedy przebywał także w Polsce.

Urodził się w 1761 roku w zamożnej rodzinie magnackiej. Jako kilkuletni chłopiec wyjechał z rodzicami z Polski do Francji, gdzie odebrał bardzo solidne wykształcenie i nauczył się perfekcyjnie władać językiem francuskim. Od siedemnastego roku życia podróżował do licznych, często egzotycznych, miejsc jak Maroko, Turcja czy Kaukaz oraz imał się licznych zajęć. Zaciągnął się do armii austriackiej, walczył także na morzu z piratami. W 1788 roku wrócił do Polski i zaczął prowadzić bardziej ustatkowane życie. Dopiero wtedy tak naprawdę zaznajamiał się ze swoim ojczystym językiem. Został posłem Sejmu Czteroletniego, pisał dramaty, przez pewien czas przebywał w Łańcucie, by potem działać na dworze cara Aleksandra I. Właśnie z jego inicjatywy został wysłany wraz z bardzo liczną ekipą do Chin, by złożyć tamtejszemu cesarzowi hołd. Wyprawa była długa i męcząca, a w jej trakcie przeprowadzano liczne obserwacje i badania dotyczące poznawanych ludów, ich języka, kultury i historii. Wyprawa nie skończyła się jednak powodzeniem, gdyż u granic Mongolii jej członkowie...

Podobne wypracowania