Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Reymont „Chłopi” - gromada jako bohater zbiorowy - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Władysław Reymont pisał swoje dzieło z jasno zarysowanych zamiarem, chciał ukazać w sposób możliwie jak najwierniejszy polską wieś. Jej obraz został zarysowany tak realistycznie i wielostronnie, że niemalże współcierpimy i współweselimy się z bohaterami ,,Chłopów”. Spośród nich, na plan pierwszy, wysuwa się nie Maciej Boryna, Antek czy Jagna, ale lipiecka gromada. Nie stanowi ona, jakby się na pierwszy rzut oka wydawało, tylko wielobarwnego tła dla przedstawionych zdarzeń, ale jest pełnoprawnym i bodaj najważniejszym bohaterem epopei. Już sam tytuł jednoznacznie określa zarówno tematykę dzieła, jak i wysuwa na plan pierwszy zbiorowość chłopską. Gromada tworzy żywy i wielopiętrowy organizm, w którym każdy ma swoje jasno zaznaczone miejsce. Rej wiodą w niej wysoko usytuowani gospodarze, których mocna pozycja uwarunkowana jest ilością posiadanej ziemi i stanem majątkowym.

W Lipcach oczywiście najwyżej w hierarchii społecznej stoi Maciej Boryna i to on przewodzi mieszkańcom wsi. Nieco niżej sytuuje się Antek z żoną, Dominikowa i Jagusia, kowal i Magda, organiścina, ksiądz, karczmarz, młynarz. Najniżej znajdują się wyrobnicy, Kuba i Wojtek, czy wreszcie komornicy: Jagustynka oraz Agata. W powieści znajdziemy też cały...

Podobne wypracowania