Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opowiedz historię opisaną przez Marię Konopnicką w książce „O krasnoludkach i sierotce Marysi”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Baśń „O krasnoludkach i sierotce Marysi” została napisana przez Marię Konopnicką w 1896 roku. Opowiada o wydarzeniach w podziemnym królestwie krasnoludków. Władca, król Błystek i jego poddani niecierpliwie czekają na nadejście wiosny, wyjątkowo spóźnionej w tym roku. W królestwie jest przeraźliwie zimno, monarcha ma sople lodu w długiej brodzie i przymarza do tronu. Wreszcie wiosna powoli nadchodzi. Błystek postanawia wysłać do świata ludzi kronikarza Koszałka-Opałka, by opisał to, co tam się dzieje. Uczony kronikarz wyrusza, wyposażony w księgę, atrament i pióro. W końcu trafia do wioski, której mieszkańcy nie potrafią poradzić sobie z lisem, kradnącym im kury. Nad stratą lamentują trzy kobiety. Krasnal nie wie, o co tak naprawdę chodzi i sądzi, że lis to przezwisko wodza Tatarów, którzy napadli na wioskę. To właśnie zapisuje w kronice.

Wędrując dalej, krasnal natrafia na pastuszków, dzieci pasące pod lasem bydło. Przysiada się do ogniska by się ogrzać i najeść. W zamian za poczęstunek opowiedział dzieciom historię o tym, jak przed laty krasnoludki mieszkały razem z ludźmi i pomagały im. Za czasów Mieszka I krasnale wyniosły się z ludzkich domostw. Koszałek-Opałek widzi, jak dzieci...

Podobne wypracowania