Opowiedz historię opisaną przez Marię Konopnicką w książce „O krasnoludkach i sierotce Marysi”
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Baśń „O krasnoludkach i sierotce Marysi” została napisana przez Marię Konopnicką w 1896 roku. Opowiada o wydarzeniach w podziemnym królestwie krasnoludków. Władca, król Błystek i jego poddani niecierpliwie czekają na nadejście wiosny, wyjątkowo spóźnionej w tym roku. W królestwie jest przeraźliwie zimno, monarcha ma sople lodu w długiej brodzie i przymarza do tronu. Wreszcie wiosna powoli nadchodzi. Błystek postanawia wysłać do świata ludzi kronikarza Koszałka-Opałka, by opisał to, co tam się dzieje. Uczony kronikarz wyrusza, wyposażony w księgę, atrament i pióro. W końcu trafia do wioski, której mieszkańcy nie potrafią poradzić sobie z lisem, kradnącym im kury. Nad stratą lamentują trzy kobiety. Krasnal nie wie, o co tak naprawdę chodzi i sądzi, że lis to przezwisko wodza Tatarów, którzy napadli na wioskę. To właśnie zapisuje w kronice.
Wędrując dalej, krasnal natrafia na pastuszków, dzieci pasące pod lasem bydło. Przysiada się do ogniska by się ogrzać i najeść. W zamian za poczęstunek opowiedział dzieciom historię o tym, jak przed laty krasnoludki mieszkały razem z ludźmi i pomagały im. Za czasów Mieszka I krasnale wyniosły się z ludzkich domostw. Koszałek-Opałek widzi, jak dzieci wyciągają z ogniska pękające ziemniaki – znów wyciąga błędne wnioski, pisząc w księdze, że jest to wojenna amunicja, której wyrobem zajmują się właśnie dzieci.
Kiedy od strony lasu wracają wiejskie kobiety i chłopcy z nieudanej wyprawy na lisa, Koszałek-Opałek wyrusza w las. Wpada do nory lisa Sadełko. Krasnal opowiada mu o gęsiach i sierotce Marysi, która je pasie. Lis postanawia skorzystać z okazji i schwytać gęsi. Wyrusza na wyprawę, a krasnal stara się znaleźć oznaki nadchodzącej wiosny. Pochłonięty obliczeniami, skąd wiosna może nadejść, nie zauważa jej, jak kroczy po łące. Koszałek-Opałek dochodzi do wniosku że wiosny w tym roku już nie będzie.
Tymczasem w królestwie krasnoludków panuje coraz większy głód i niedola. Krasnoludki nie mają co jeść, dlatego do świata ludzi postanawia wybrać się Podziomek. Już kiedyś tam był – krasnoludki podmieniły go za Jaśka – małe półroczne dziecko. Podziomek mieszkał u matki Jaśka, ale kobieta zorientowała się, że wrzeszczący, pomarszczony maluch nie jest jej synem i za radą znachorki odzyskała syna. Podziomek wychodzi na świat i napotyka lecące bociany. Wsiada na grzbiet jednego z nich, ale niestety leci do wioski, w której kiedyś mieszkał. Uciekając przed matką Jaśka trafia do lasu i napotyka obóz Cygana. Wskutek tego Podziomek dostaje się do niewoli i spotyka się z Koszałkiem – Opałkiem. Cygan idzie z nimi na targ i każe im występować przed ludźmi. Krasnoludki widzą jednak, że inni Cyganie, korzystając z zamieszania jakie wywołuje występ, okradają innych. Podziomkowi udaje się ostrzec ludzi przed bandą i oboje z Koszałkiem - Opałkiem uciekają z niewoli.
Niestety, wkrótce po raz kolejny trafiają w ręce Cygana. Tym razem jednak, korzystając z zaklęcia, sprawiają, że Cygan odnosi je do Kryształowej Groty, gdzie znajduje się kraina krasnoludków. Na wieść o wydarzeniach na ziemi król Błystek postanawia razem z całym dworem wyruszyć na powierzchnię.
Krasnoludki ukrywają się na wozie Skrobka, ubogiego chłopa. Docierają do jego chaty i postanawiają pomóc wieśniakowi w gospodarstwie. Podziomek i Koszałek-Opałek wysiadają w Głodowej Wólce, gdzie mieszka sierotka Marysia. Po drodze Koszałek-Opałek spotyka lisa Sadełko i wprowadzony przez niego w błąd, pomaga mu udusić siedem gąsek, pasionych przez Marysię.
Zrozpaczonej dziewczynce pomaga Podziomek. Prowadzi ją do królowej Tatry, by pomogła jej odzyskać gęsi. Dobra królowa pomaga dziewczynce, ale gospodyni przepędza ją ponieważ znalazła sobie inną dziewczynę do pomocy w gospodarstwie. Biedną Marysią zajął się ubogi chłop Skrobek. Dziewczynka zajmuje się jego domem, opiekuje synami. Chłopu pomaga także król Błystek - dzięki jego zaklęciom gospodarstwo daje jesienią dobre plony. Skrobkowi i jego rodzinie nie grozi już głód. Przed nadejściem zimy krasnoludki postanawiają wrócić do Kryształowej Groty. Na ziemi zostaje tylko Koszałek-Opałek, który początkowo mieszka z lisem. Potem jednak zdaje sobie sprawę, że Sadełko jest rozbójnikiem i opuszcza jego norę. Koszałek-Opałek wędruje po świecie, poszukując swoich braci. Napotkanym dzieciom opowiada historie o krasnoludkach, sierotce Marysi i jej gąskach.
Podobne wypracowania do Opowiedz historię opisaną przez Marię Konopnicką w książce „O krasnoludkach i sierotce Marysi”
- Władysław Reymont „Chłopi” - gromada jako bohater zbiorowy - charakterystyka
- Małgorzata Musierowicz - biografia, życiorys
- Tadeusz Różewicz „List do Ludożerców” jako liryka inwokacyjna (liryka apelu). Opracowanie
- Wyjaśnij znaczenie hasła „Polska Winkelriedem narodów” na podstawie utworu „Kordian” Juliusza Słowackiego
- Zbigniew Herbert „Przesłuchanie anioła” - interpretacja i analiza wiersza
- Krystyna Siesicka „Jezioro Osobliwości” - świat młodzieży a świat dorosłych - porównanie
- Franz Kafka „Proces” - Motyw winy i kary. Kara bez winy? Esej
- „Ojciec Goriot” Balzaca jako przykład powieści realistycznej
- Paulo Coelho „Alchemik” - opracowanie
- Homer „Iliada” - charakterystyka Achillesa
- Władysław Broniewski - biografia, życiorys
- Krystyna Siesicka „Jezioro osobliwości” - charakterystyka Wiktora
- Eurypides - biografia, życiorys
- Sławomir Mrożek „Tango” - Symbolizm w „Tangu” Mrożka
- Czesław Miłosz „Tak mało” - interpretacja i analiza wiersza
- Średniowiecze - Filozofia średniowiecza w skrócie, przedstawiciele
- Twórczość Norwida jako kontynuacja i przekroczenie tradycji romantycznych
- Jarosław Iwaszkiewicz „Matka Joanna od aniołów” - problematyka opowiadania
- Ignacy Krasicki „Gdyby” - interpretacja, opracowanie satyry
- Wacław Potocki „Pospolite ruszenie” - interpretacja, opracowanie utworu