Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czesław Miłosz „Tak mało” - interpretacja i analiza wiersza

„Tak mało” to kolejny wiersz Miłosza, który porusza tematykę ludzkiego życia i skłania czytelnika do refleksji. Jest to swoisty rozrachunek poety ze swoim życiem, który nie jest do końca idealne.

Utwór nie ma budowy stychicznej, podzielony jest jednak na cząstki nieregularne. Niektóre z nich mają dwa wersy, inne cztery. Jest to wiersz wolny, inaczej zwany białym, ponieważ nie posiada rymów. Możemy stwierdzić, iż podmiot liryczny znajduje się w sytuacji głębokiej refleksji nad swoim minionym życiem. Jest to swoisty monolog z samym sobą. Charakterystyczne dla tego wiersze są powtórzenia. Szczególnie „ tak mało” oraz „ Krótkie” to słowa, które pojawiają się najczęściej. Jest to niezwykle cenna informacja podczas dokonywania interpretacji tekstu.

Jak już wspomniałam, podmiot liryczny zastanawia się nad swoim życiem i nie jest do końca zadowolony. Chociaż przeżył wiele lat, uważa, że były one za krótkie, aby dokonał wszystkich rzeczy, o których marzył. Stwierdza, że za mało zrobił, za mało powiedział. Możemy się tylko domyślać, iż nie spełnił swoich marzeń, nie osiągnął celów, nie zdążyć wyznać uczuć ukochanej osobie… Podmiot wspomina swoje młodzieńcze...

Podobne wypracowania