Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franz Kafka „Proces” - Motyw winy i kary. Kara bez winy? Esej

„Proces” Fraza Kafki porusza kwestię winy w kilku aspektach. W warstwie dosłownej utworu toczy się absurdalny proces głównego bohatera, który do końca nie poznaje stawianych mu zarzutów. Ale utwór można odczytywać też bardziej ogólnie, w świetle filozofii egzystencjalnej czy religii chrześcijańskiej, gdzie wina nie oznacza złamania prawa, a wyrok jest kwestią sumienia, a nie innych ludzi.

Proces, jaki wytoczono Józefowi K., jest wyjątkowo tajemniczy. Sam oskarżony wydaje się najmniej poinformowany o jego przyczynach i przebiegu. Bohater zostaje aresztowany w dniu swoich trzydziestych urodzin. Do jego mieszkania wkraczają dwaj funkcjonariusze. Nie mają żadnego nakazu, nie umieją mu powiedzieć, dlaczego zostaje aresztowany, ale zmuszają go, by poddał się ich woli. Cała procedura postępowania sądowego ma absurdalny charakter. Logiczne pytania bohatera pozostają bez odpowiedzi: „(...) Wnioskuję to z tego, że jestem wprawdzie oskarżony, ale nie mogę znaleźć najmniejszej winy, o którą można mnie było oskarżyć. Ale i to jest drugorzędną sprawą: kto mnie oskarża? – oto zasadnicze pytanie”. Józef K., wezwany na przesłuchanie, ma się bronić, jednak nie wie wobec jakich zarzutów. Właściwie...

Podobne wypracowania