Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Naruszewicz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Adam Naruszewicz to czołowy przedstawiciel polskiego oświecenia, stały bywalec czwartkowych obiadów u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, biskup, pisarz i senator. Nazywany jest „polskim Horacym”.

Adam Stanisław Naruszewicz przychodzi na świat w rodzinie szlacheckiej pieczętującej się herbem Wadwicz. Jako nastolatek zostaje przedwcześnie osierocony przez rodziców. Wstępuje do zakonu jezuitów i jako niezwykle zdolny student podejmuje naukę w Lyonie. Po powrocie do kraju w 1755 r. trafia pod opiekuńcze skrzydła Michała Fryderyka Czartoryskiego, który zostaje jego mecenasem. Dzięki wspomnianej protekcji, Naruszewicz wyrusza w kolejną zagraniczną podróż. Przez kilka lat przebywa m.in. w Niemczech, Włoszech, Francji. Po powrocie pracuje na Akademii Wileńskiej jako wykładowca. Dzięki Adamowi Czartoryskiemu zostaje w końcu przedstawiony królowi i od 1770 już na stałe będzie związany z dworem. W tym samym roku debiutuje w „Zabawach Przyjemnych i Pożytecznych”, gdzie ukazują się jego satyry, sielanki oraz ody. Twórczość ta miała nierzadko charakter moralizatorski np. piętnujące pijaństwo, prywatę, egoizm satyry i bajki. Najbardziej znaną satyrą poety jest Wiek zepsuty, w której za Jakubem...

Podobne wypracowania