Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Dlaczego jesień maluje świat na złoto?

Dlaczego jesień maluje świat na złoto?

pory roku, opis, przyroda

Kiedy śniegi topią się pod śmiałymi promieniami wiosennego słońca, czekamy już z utęsknieniem na zielone pączki, które wkrótce przyozdobią drzewa i krzewy, by później wybuchnąć bogactwem barw, zapachów, dźwiękami szeleszczących na gałęziach liści i smakiem soczystych owoców, po które wystarczy wyciągnąć rękę.

Przyjdzie jednak czas, kiedy natura będzie musiała odpocząć od tej obfitości, jak panna drzemiąca w ogrodowym cieniu po wczorajszym balu – zmęczona, ale jeszcze uśmiechnięta na myśl o pięknych strojach gości i tanecznej zabawie. Wtedy to właśnie soczyste i smakowite barwy pachnące wakacjami pokrywa powoli złocista powłoka, która tonuje wesołość zieleni i zamienia ją w szlachetną, spokojną barwę drogocennego kruszcu, czyli złota. Świat znowu się rozjaśnia, ale tym razem już inaczej – delikatniej, jakby z elegancją i wyczuciem smaku, które oznaczają w naturze najbardziej fantastyczne odcienie żółci i brązów, przemieszane ze sobą w mieniącą się złotem tęczę.

Usłane schnącymi liśćmi chodniki, alejki i trawniki sprawiają wrażenie jakby magiczna ręka pokryła je dywanikiem utkanym z promieni słońca, które dopiero teraz, gdy nie zasłaniają ich już gęste korony drzew, dotarły na...

Podobne wypracowania