Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Michaił Lermontow - biografia, życiorys

Michaił Lermontow jest jednym z najwybitniejszych twórców rosyjskich XIX wieku. Znany poeta, doceniany prozaik i dramatopisarz, którego utwory wpłynęły na rozwój literatury rosyjskiej i europejskiej. Urodził się w 1814 roku w Moskwie w zamożnej, szlacheckiej rodzinie. Po odbyciu początkowej edukacji studiował na Uniwersytecie Moskiewskim, aby następnie w Petersburgu uczestniczyć w szkole podchorążych gwardii.

Debiut Michaiła Lermontowa przypada na rok 1835, kiedy drukiem ukazuje się poemat napisany w 1828 roku, zatytułowany „Chadży Abrek”. W roku 1837 drukiem ukazał się utwór „Śmierć poety”. Utwór ten ukazuje w pełni charakter twórczości Lermontowa, który daje się poznać jako poeta buntowniczy, angażujący się w tematykę polityczną oraz w spory społeczno-polityczne. Utwory Lermontowa są bardzo odważne; wywarły znaczący wpływ na całą literaturę rosyjską.

Na charakter literatury Lermontowa wywarła wpływ mentalność romantyczna. Tworzył pod wpływem dzieł takich twórców jak Schiller czy Byron, których dzieła studiował w młodości. W jego utworach ujawniają się takie stany jak melancholia czy pesymizm, a sytuacja społeczno-polityczna Rosji sprzyja nastrojom buntowniczych....

Podobne wypracowania