Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Legendy i mity - pochodzenie legend i mitów

Mity to opowieści o powstaniu świata, kultury, o bogach i herosach. Natomiast legendy wyjaśniają nam pewne historyczne wydarzenia i przedstawiają je ciekawy sposób. Skąd się wzięły?

Historie te zostały stworzone bardzo dawno temu przez ludzi. Przekazywano je z pokolenia na pokolenie, najpierw ustnie, a dopiero dużo później zaczęto je spisywać. Starożytnie ludzi stworzyli mitologię, czyli zbiór mitów, aby wyjaśnić najważniejsze wydarzenia w historii świata, takie jak jego powstanie, początki czy też pojawienie się człowieka. Z pewnością istniało wiele tez na wytłumaczenie istnienia Ziemi, ludzi a nawet zjawisk przyrody. Żyjący wtedy ludzie opowiadali sobie różne historie, które wcześniej usłyszeli od swoich rodziców. Nie znając do końca swojej przeszłości, nie wiedząc wiele o świecie tworzyli opowieści, które wyjaśniały najważniejsze dla ludzkości zagadnienia. Świat wyłonił się z chaosu, człowieka ulepił Prometeusz, a zjawiska przyrody zależały od przychylności lub gniewu rozmaitych bogów.

To zapewniało ludziom nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale też tożsamości narodowej, przynależności do świata. Nie do końca rozumiejąc pewne wydarzenia tłumaczyli je ingerencją bogów, dlatego też było ich tak wielu. Niektórzy opiekowali się rodziną, uprawami, inni dawali deszcz i słońce, jeszcze inni uczestniczyli w życiu pozagrobowym. Myślę też, że tworząc mity, ludzie pozbywali się strachu. Wierząc, że po śmierci jest inne życie, przestawali się bać. Wierzyli, że bogowie nie pozwolą im umrzeć z głodu, nie doprowadzą do nieurodzaju na polach. Sprawiało to, że nie czuli się na świecie samotni i opuszczeni, przez co zwiększało się ich poczucie bezpieczeństwa.

Także i legendy zostały stworzone przez ludzi. One jednak zawierają elementy prawdy, popartej wydarzeniami historycznymi. Ale również i te opowieści wyjaśniały to, co było nie do końca jasne lub znane. Legendy przedstawiają historie powstania miast, budowli, panowanie radów królewskich i innych ważnych wydarzeń w historii. Często mają charakter patriotyczny lub polityczny. Podobnie jak mity zapewniają ludziom poczucie przynależności do jakiegoś miejsca lub rodu. Legendarni bohaterowie bywają godni naśladowania, dlatego ludzi mogli się poczuć poprzez swoją historię i dzieje szczególnie, wyjątkowo. Mogło być też i tak, że pewne wydarzenia były niewyjaśnione, że nigdzie nie istniały wytłumaczenia lub jakiekolwiek dowody. Dlatego też wymyślano legendy, by następne pokolenia poznały prawdę o swojej przeszłości.

Mity i legendy stanowią podstawę naszej kultury. Szczególnie opowieści dotyczące regionów, w których mieszkamy zapewniają nam wiedzę i poczucie tożsamości.

Podobne wypracowania do Legendy i mity - pochodzenie legend i mitów