Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opis godła Polski

Godłem Polski jest orzeł biały na czerwonym tle. O tym, jak dokładnie powinno wyglądać godło państwowe, decyduje zapis w konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Orzeł jest biały i jednogłowy, ma złotą koronę, złoty dziób i szpony. W polskiej tradycji korona symbolizuje niezależność państwa. Głowa orła zwrócona jest w prawo. Wizerunek orła umieszczony jest na czerwonej tarczy, u góry prostokątnej, u dołu zwężającej się. Barwy orła oraz tła są nieprzypadkowe - odpowiadają barwom polskiej flagi: biało-czerwonej.

Orzeł od wieków był symbolem państwa polskiego. Jak głosi legenda, Lech, założyciel państwa Polan, wybrał na godło właśnie tego szlachetnego i królewskiego ptaka. Lech zatrzymał się na nocleg pod drzewem, na którym było wielkie orle gniazdo z młodymi. Książę zachwycił się majestatycznym orłem i postanowił w okolicy zbudować stolicę swojego państwa. Tak powstało Gniezno, którego nazwa nawiązuje do słowa „gniazdo”.

Orzeł znajdował się w herbie najwcześniejszych władców Polski, na przykład króla Bolesława Chrobrego. Monarcha nakazał także bicie monety z wizerunkiem szlachetnego ptaka. Oficjalnym godłem państwowym orzeł stał się od czasów Przemysła II, po zakończeniu rozbicia dzielnicowego Polski u schyłku XIII wieku. W ciągu dziesiątek lat wizerunek orła w godle zmieniał się - czasem przedstawiano go w koronie, czasem z głową zwróconą w lewą stronę. W godle obok orła znajdowały się także inne symbole, w zależności od bieżącej sytuacji politycznej - w epoce unii Polski z Litwą obok orła był wizerunek Pogoni - herbu wielkiego księcia Litwy, Witolda - czyli rycerz na koniu z mieczem w ręku.

W 1919 roku sejm przyjął kształt godła Polski, nawiązujący do wersji sprzed rozbiorów Polski, czyli panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tamten orzeł miał królewską koronę z krzyżem i berło, a umieszczony był na prostokątnej tarczy. W uchwale sejmowej zmodyfikowano nieco kształt tarczy. Taki herb przetrwał osiem lat, w 1927 roku przyjęto całkowicie nowy projekt, zmieniając nieco rysunek skrzydeł orła, kształt ogona, koronę pozbawiono krzyża a pazury pomalowano na biało. Po II wojnie światowej, w czasach PRL, orła pozbawiono korony. Przywrócono ją uchwałą sejmu Trzeciej Rzeczpospolitej, podjętą po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1989 roku. Ostateczny opis i wygląd godła narodowego zawarto w nowej konstytucji, przyjętej w 1997 roku.

Podobne wypracowania do Opis godła Polski