Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opis godła Polski

Godłem Polski jest orzeł biały na czerwonym tle. O tym, jak dokładnie powinno wyglądać godło państwowe, decyduje zapis w konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Orzeł jest biały i jednogłowy, ma złotą koronę, złoty dziób i szpony. W polskiej tradycji korona symbolizuje niezależność państwa. Głowa orła zwrócona jest w prawo. Wizerunek orła umieszczony jest na czerwonej tarczy, u góry prostokątnej, u dołu zwężającej się. Barwy orła oraz tła są nieprzypadkowe - odpowiadają barwom polskiej flagi: biało-czerwonej.

Orzeł od wieków był symbolem państwa polskiego. Jak głosi legenda, Lech, założyciel państwa Polan, wybrał na godło właśnie tego szlachetnego i królewskiego ptaka. Lech zatrzymał się na nocleg pod drzewem, na którym było wielkie orle gniazdo z młodymi. Książę zachwycił się majestatycznym orłem i postanowił w okolicy zbudować stolicę swojego państwa. Tak powstało Gniezno, którego nazwa nawiązuje do słowa „gniazdo”.

Orzeł znajdował się w herbie najwcześniejszych władców Polski, na przykład króla Bolesława Chrobrego. Monarcha nakazał także bicie monety z wizerunkiem szlachetnego ptaka. Oficjalnym godłem państwowym orzeł stał się od czasów Przemysła II, po zakończeniu rozbicia dzielnicowego...

Podobne wypracowania