Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Molier „Skąpiec” - geneza „Skąpca”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pomysł do napisania sztuki na temat skąpstwa i jego następstw, zrodził się u Moliera pod wpływem lektury komedii Plauta pt.: „Skarb”. Francuski dramatopisarz często ośmieszał ludzkie przywary, wyolbrzymiając je i ukazując w krzywym zwierciadle. Jako twórca klasycyzmu, chętnie sięgał do wzorów antycznych, czerpał inspirację z antycznych twórców, zarówno w kwestii formy jak i treści. Skąpstwo w chorobliwej postaci okazało się cechą obecną wśród ludzi od wieków, a dzisiejsza popularność komedii świadczy o tym, że od czasów Paluta niewiele się zmieniło.

W utworze Moliera, podobnie jak u Plauta, w centrum wydarzeń znajduje się skarb, szkatułka pełna złota, przedmiot najwyższego pożądania skąpca. W starożytnym pierwowzorze bohaterem jest Euklijon, syn człowieka chorobliwie skąpego. Ojciec Euklijona bardzo przypomina Harpagona, który posiadając duży majątek, zupełnie z niego nie korzysta, a jedynie pragnie gromadzić i pomnażać bogactwo. Skutkiem tego, jego rodzina żyje niemal w biedzie. Euklijon także dorasta, cierpiąc niedostatek, jednak po śmierci ojca udaje mu się odnaleźć zakopany tytułowy skarb, garnek pełen pieniędzy. Jednak, podobnie jak ojciec nie umie się nim cieszyć inaczej, jak tylko jego posiadaniem...

Podobne wypracowania