Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Neoklasycyzm - neoklasycyzm w architekturze

architektura, Wersal, klasycyzm

Neoklasycyzm architektoniczny nastręcza pewne trudności definicyjne ze względu na odniesienie do konkretnego okresu. Zasadniczo termin określa bowiem rozmaite tendencje klasycyzujące końca XIX wieku, ale w języku francuskim i angielskim stosuje się go wymiennie dla klasycyzmu rozwijającego się w połowie XVIII wieku jako nurt opozycyjny wobec rozwiązań architektury barokowej.

Neoklasycyzm zaznaczył się najsilniej na tych dwóch obszarach kulturowych ze względu na stosunkowo małą popularność barokowego i rokokowego przepychu, który już w początkach XVIII wieku zaczęto zastępować rozwiązaniami architektury antycznej, zwłaszcza tej wywodzącej się ze starożytnej Grecji, zakładającej przede wszystkim umiarkowanie i szlachetną prostotę, połączoną z lekkością całej struktury budynku. Niebagatelny wpływ na odejście od wzorców barokowych w Anglii i Francji miał również gwałtowny rozwój mieszczaństwa, który pociągnął za sobą konieczność stworzenia nowego typu budynków i placów użyteczności publicznej, dla których najbardziej adekwatnym wzorcem okazały się starożytne agory i forum.

Cechą charakterystyczną budowli klasycyzujących było wpisanie ich w zwarty plan kwadratu lub prostokąta (a więc rezygnacja z barokowego...

Podobne wypracowania