Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Treny”, Władysław Broniewski „Anka” - interpretacja i analiza porównawcza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tren to utwór poetycki mający rodowód biblijny, charakteryzujący się żałobnym tonem. Treny w antyku pisane były, aby upamiętnić czyny sławnych, dostojnych osób. Kochanowski jako pierwszy wprowadził ten gatunek na grunt literatury polskiej, jako pierwszy też złamał zasadę i poświęcił treny osobie nieznanej i niezasłużonej – małej dziewczynce, która była jego zmarłą córką.

„Treny” Jana Kochanowskiego wydano w 1580 roku. Zostały one poświęcone Urszuli, która wykazywała się szczególnymi uzdolnieniami. W tym cyklu ujawnia się filozofia Kochanowskiego rezygnującego z maski stoika. Poeta poddaje się niepokojowi, nerwowości, ogarnia go niepewność oczekiwania. Negując renesansowy humanizm i nauki mędrców, zadaje czytelnikowi liczne pytania, na które nie udziela odpowiedzi. Na cykl składa się dziewiętnaście trenów, które można pobieżnie scharakteryzować w następujący sposób: pierwsze trzy treny wprowadzają czytelnika do cyklu, kolejne opisują stopniowe narastanie bólu; treny IX, X, XI – uważane za wybitne – ma w nich miejsce kulminacja cierpienia ojca, który utracił córkę. W trenach XII – XVI podmiot liryczny próbuje pogodzić się z Bogiem...

Podobne wypracowania