Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mitologia - powstanie mitów - jak doszło do powstania mitów?

Mitologia to zbiór podań o bogach i bohaterach, a także o powstaniu świata i cywilizacji.

Dawno temu, kiedy nie było jeszcze mediów, ludzie spędzali wolny czas w swoim gronie. Rozmawiali i opowiadali sobie przeróżne historie. Niektóre z nich dotyczyły powstania naszej planety i pojawienia się na niej ludzi. Chcąc posiadać własną historię tworzyli opowieści, które wyjaśniały ich pochodzenie. Uznali, że zanim pierwszy bóg, a następnie człowiek pojawili się na świecie, nie było nic. Wszechświat opanowany był przez chaos, z którego kolejno wyłaniali się bogowie, zakładali rodziny i powiększali swój doskonały ród. Potem pojawił się człowiek, którego ulepił Prometeusz. Wymyślając taką historię wyznaczyli początek istnienia swojej rasy oraz świata.

Ludzie starożytni starali się żyć w zgodzie z naturą. Wiele bowiem od niej zależało. Udane plony, łowy, polowania - to wszystko ludzie zawdzięczali przyrodzie, a więc bogom, bo to oni władali wszystkim, co człowieka otaczało. Jednocześnie bardzo obawiali się bożego gniewu, który objawiał się jako burza z błyskawicami, nieurodzaj czy powódź. Właśnie w taki sposób dawni ludzie tłumaczyli sobie świat, wierzyli, że bogowie opiekowali się nimi,...

Podobne wypracowania