Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mitologia - powstanie mitów - jak doszło do powstania mitów?

Mitologia to zbiór podań o bogach i bohaterach, a także o powstaniu świata i cywilizacji.

Dawno temu, kiedy nie było jeszcze mediów, ludzie spędzali wolny czas w swoim gronie. Rozmawiali i opowiadali sobie przeróżne historie. Niektóre z nich dotyczyły powstania naszej planety i pojawienia się na niej ludzi. Chcąc posiadać własną historię tworzyli opowieści, które wyjaśniały ich pochodzenie. Uznali, że zanim pierwszy bóg, a następnie człowiek pojawili się na świecie, nie było nic. Wszechświat opanowany był przez chaos, z którego kolejno wyłaniali się bogowie, zakładali rodziny i powiększali swój doskonały ród. Potem pojawił się człowiek, którego ulepił Prometeusz. Wymyślając taką historię wyznaczyli początek istnienia swojej rasy oraz świata.

Ludzie starożytni starali się żyć w zgodzie z naturą. Wiele bowiem od niej zależało. Udane plony, łowy, polowania - to wszystko ludzie zawdzięczali przyrodzie, a więc bogom, bo to oni władali wszystkim, co człowieka otaczało. Jednocześnie bardzo obawiali się bożego gniewu, który objawiał się jako burza z błyskawicami, nieurodzaj czy powódź. Właśnie w taki sposób dawni ludzie tłumaczyli sobie świat, wierzyli, że bogowie opiekowali się nimi, lub też próbowali im zaszkodzić. Dla nich grzmot nie był zwyczajnym zjawiskiem przyrodniczym, był boską ingerencją. Dlatego też wymyślili wielu bogów, a każdy z nich pełnił określoną funkcję i zajmował się czymś innym. Na początku ludzie opowiadali sobie o tych bogach, opisywali ich wygląd i poczynania. Następnie, gdy pojawiło się pismo, zaczęli te historię spisywać.

Podobnie było z innymi opowieściami, na przykład o bohaterach. Kiedy zwyciężano bitwę, a wśród walczących był odważny i wspaniały wojownik, często przypisywano mu niesamowite zdolności, boskie pochodzenie, albo też stwierdzano, że to bogowie udzielili mu pomocy. W ten sposób powstawały liczne historie o herosach, takich jak Herakles czy Hektor.

Jak powstały mity? Zostały stworzone przez ludzi, którzy próbowali wytłumaczyć sobie własne pochodzenie i różne, otaczające ich zjawiska. Myślę, że mitologia powstawała stopniowo, każde następne pokolenie tworzyło nowe historie. Każdy człowiek chce mieć swoją historię, więc dawny człowiek, nie wiedząc o świecie tak wiele jak my wiemy dziś, sam próbował udzielić odpowiedzi na nurtujące go pytania. Współcześnie mamy wielu naukowców, badaczy, którzy odkryli przyczyny zjawisk przyrodniczych, Dzięki historykom znamy swoją przeszłość. Dawniej człowiek był zdany tylko na siebie. Uważam jednak, że mity są doskonałym dowodem na wysoką kulturę starożytnych ludzi oraz dowodem na ich niezwykłą inteligencję. W tak niezwykły sposób opowiadali oni o ważnych problemach, tak pięknie opowiadali i pisali swoje historie.

Podobne wypracowania do Mitologia - powstanie mitów - jak doszło do powstania mitów?