Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Andrzej Morsztyn - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Szlachcic, nadworny pisarz, pradziadek Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jego niemieccy przodkowie przybyli na ziemie polskie w XIV wieku, gdzie szybko uzyskali tytuł szlachecki (herb Leliwa).

Jan przychodzi na świat najprawdopodobniej w Wiśliczu. Dzięki sporym możliwościom rodziny otrzymuje profesjonalne i wszechstronne wykształcenie. Studiuje na wydziale sztuk wyzwolonych w holenderskiej Lejdzie. W latach ’40 wraz z bratem odbywa podróż do Włoch i Francji. Po powrocie do kraju trafia pod opiekuńcze skrzydła dworu Lubomirskich. Wspomniana protekcja umożliwia mu swobodny rozwój oraz nawiązanie kontaktów z otwierającym jeszcze szersze perspektywy dworem królewskim. Tu szybko awansuje od sekretarza królewskiego do funkcji podskarbiego wielkiego koronnego. Jest sześciokrotnym  posłem na sejm w latach 1648-1659. Jako wysoki rangą polityk państwowy bierze udział w doniosłych misjach i wydarzeniach. Jego podpis widniej m.in. pod zawartym w 1660 r. w Oliwie traktatem pokojowym ze Szwedami.

Należy pamiętać, iż Morsztyn to w pierwszej kolejności polityk, w drugiej zaś poeta doby baroku. Nie do końca podzielał poglądy króla Jana III Sobieskiego, dla którego sojusz z Austrią znaczył więcej niż z Ludwikiem XIV. Te...

Podobne wypracowania