Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

George Orwell „Folwark zwierzęcy” - charakterystyka Napoleona

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Napoleon to młody samiec, knur wychowywany przez właściciela fermy na sprzedaż. Od dziecka wychowuje się w folwarku razem z innymi zwierzętami. Już od początku widzimy, że to silna osobowość: „(...) Napoleon był sporym knurem rasy Berkshire o dzikim wyglądzie, jedynym z tej rasy na folwarku; choć nie był zeń najlepszy mówca, znano go z tego, że potrafi postawić na swoim”.

Od samego początku ma rywala – Snowballa. Nie mogą się zgodzić w żadnej sprawie, głównie przez to, że zapalczywy knur jest niezwykle złośliwy. Reaguje oporem na każdą  propozycję Snowballa, angażując nawet owce, aby beczeniem zagłuszały wystąpienia przeciwnika.

Napoleon jest urodzonym władcą. Szybko pozbywa się tych, którzy stają mu na drodze i tak też postępuje wobec Snowballa. Po kryjomu wychowuje szczenięta, by zapewnić sobie grupę posłusznych zwierząt pozostających na jego usługach i choć dorosłe już psy mają nad nim przewagę fizyczną, pozostają mu niewolniczo wierne. W ich towarzystwie nikt nie śmie przeciwstawiać się żadnym zarządzeniom Napoleona, nawet wtedy, gdy do siedmiu przykazań zostają dopisane nowe uwagi dyktatora – między innymi do czwartego z nich, głoszącego że „Żadne zwierzę nie będzie spać w łóżku”, dopisuje...

Podobne wypracowania