Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Spór romantyków z klasykami - czucie i wiara a szkiełko i oko - IV cz. „Dziadów” Adama Mickiewicz

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W IV części „Dziadów” Adam Mickiewicz – poprzez postawy wykreowanych bohaterów – przedstawia nam zderzenie dwóch, jakże odległych od siebie, światopoglądów. Pierwsza z postaci to romantyk-Gustaw, natomiast druga to Ksiądz-racjonalista, w którego chacie Gustaw się pojawia. To między nimi dwoma toczy się spór o to, który pogląd jest właściwszy, który jest bardziej w stanie przysłużyć się poznaniu człowieka i świata.

„Czucie” jest prezentowane oczywiście przez romantyka, czyli Gustawa. Uważa on, iż w życiu należy kierować się sercem. Dla niego to uczucia były najważniejsze. Był on nieszczęśliwie zakochany, jednak pomimo tego nie zrezygnował nigdy z wybranki swego serca, chociaż emocje, jakie względem niej odczuwał sprawiały mu niewyobrażalny ból. Dlatego teraz przychodzi do Księdza, aby z nim o tym porozmawiać. Jednakowoż  trudno całą tę sytuację nazwać dialogiem, ponieważ Gustaw nie dopuszcza swojego rozmówcy do głosu. Wciąż przerywa mu, nie słuchając jego argumentów – wypowiada się niezwykle emocjonalnie, popada z rozpaczy w uniesienie snując swoją opowieść. Gustaw sądzi, że i tak wie lepiej, a od rozmówcy nie oczekuje – jakby się mogło...

Podobne wypracowania