Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Alfred Szklarski „Tomek w krainie kangurów” - streszczenie pierwszego rozdziału

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rozdział pierwszy książki Alfreda Szklarskiego „Tomek w krainie kangurów” nosi tytuł „Zemsta”. Akcja powieści toczy się „(...) w roku tysiąc dziewięćset drugim, gdy znaczna część Polski znajdowała się pod zaborem rosyjskim”. Lektura zaczyna się od zarysowania sytuacji w polskiej szkole gimnazjalnej, której dyrektorem jest Rosjanin Mielnikow. Zatrudnił on sześćdziesięcioletniego, zgorzkniałego nauczyciela geografii na miejsce poprzedniego profesora, który w niewyjaśnionych okolicznościach uległ poważnemu wypadkowi. Zadaniem nowego nauczyciela o nazwisku Krasawcew była rusyfikacja niesfornych uczniów klasy przede wszystkim czwartej, którzy między sobą rozmawiali po polsku i nie wykazywali „rosyjskiego ducha”, szczególnie nie przykładali się do nauki radzieckiej historii.

Chłopcy oczekują na przybycie belfra, którego mają zwyczaj nazywać „Piłą”. Do ostatniej chwili myślą, że lekcja się nie odbędzie. Tomek Wilmowski pociesza przestraszonych kolegów. Miały to być ostatnie zajęcia w roku szkolnym, nauczyciel musiał wystawić oceny – tym surowsze, im bardziej antyrosyjscy byli ich rodzice. Uczniowie wiedzieli, że nie mogą oczekiwać sprawiedliwej oceny. Krasawcew...

Podobne wypracowania