Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franciszek Zabłocki „Fircyk w zalotach” - opracowanie, interpretacja

„Fircyk w zalotach” Franciszka Zabłockiego uważany jest za jedną z najwybitniejszych polskich komedii (według literaturoznawców przewyższają go tylko dzieła Fredry). W tym miejscu warto zaznaczyć, że pierwowzór tego utworu został napisany we Francji przez Jana Ramagnesiego i nosił tytuł „Zakochany fircyk”. Zabłocki oparł się na podobnym schemacie, a w swoją komedię wpisał typową polską obyczajowość tamtych czasów.

Osią fabularną dzieła są starania Fircyka o rękę Podstoliny – owdowiałej siostry swego przyjaciela – Arysta. Motywem tego działania nie jest miłość, ale chęć ratowania majątku utraconego podczas gry w karty. Zaloty okazują się grą pełną nieporozumień. Dochodzi do sytuacji, w której każdy z bohaterów dysponuje odmienną oceną sytuacji (oczywiście błędną).

Aryst myśli, że jego córka – Klarysa – romansuje z Fircykiem. Z kolei ona, podsłuchawszy tylko fragment monologu Podstoliny – zastanawia się nad tym, kto uwiódł siostrę jej ojca. W myślach maluje sobie wizerunek porządnego i statecznego mężczyzny. Wszystko to przekazuje Fircykowi, który wyznaje jej swoje uczucie do Podstoliny. Na końcu utworu intryga się rozwiązuje i zaplanowany zostaje ślub Podstoliny...

Podobne wypracowania