Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Czechow „Kameleon” - problematyka opowiadania

Utwór pt.: „Kameleon” Antoniego Czechowa to jedna z najbardziej charakterystycznych opowiastek, dotyczących problematyki społecznej oraz funkcjonowania aparatu władzy w czasach carskiej Rosji. Głównym bohaterem opowiadania jest rewirowy Oszumiełow i to do niego odnosi się tytuł miniaturki literackiej. Pozornie błaha sytuacja staje się dla samego autora okazją do przekazania istotnego w swej treści i gorzkiego przesłania.

Głównym bohaterem „Kameleona” jest funkcjonariusz, którego można utożsamiać z całym aparatem władzy. Wydarzenie, jakiego staje się świadkiem, a później uczestnikiem, pozwala autorowi na ukazanie prawdziwego oblicza kulawej i zakłamanej strony systemu władzy, nawet w służbach bezpieczeństwa. Cała rzecz rozpoczyna się w chwili, kiedy rewirowy dowiaduje się, że oto wystraszony i zabiedzony bezpański pies ugryzł złotnika Chriukina. Od tego momentu akcja nabiera rozpędu, a to jednocześnie pozwala na ujawnienie prawdy o kameleonie – Oszumiełowie.

To na jego postaci przede wszystkim skupia się fabuła całego opowiadania. Rewirowy, nie mając pojęcia, kto jest prawowitym właścicielem tak zabiedzonego psa, rozwścieczony wygłasza drastyczne poglądy na ten temat: „Czyj to pies? Ja tego płazem...

Podobne wypracowania