Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edward Stachura „Biała lokomotywa” - interpretacja

Edward Stachura – prozaik, eseista, poeta wyklęty. Próby zaklasyfikowania tego poety i jego twórczości nie były udane. W świadomości czytelników i fanów na zawsze pozostanie szalonym, niepokorny. Unieśmiertelniony również dzięki zespołowi Stare Dobre Małżeństwo, który śpiewa jego utwory. Przemierzając Polskę wzdłuż i wszerz sprawił, że doczepiono mu „metkę” komiwojażera i autostopowicza. Czas podróży stał się źródłem licznych egzystencjalnych przemyśleń, które – zapisane – Stachura publikował w formie powieści czy esejów. Podróże stanowiły także inspirację dla utworów poetyckich.

Jeśli podróżować w czasach młodości, to tylko koleją. Znaczenie tytułowej „białej lokomotywy” należy przenieść na cały pociąg, który dla Stachury staje się symbolem wolności oraz ucieczki od monotonii życia. Wiersz rozpoczyna anafora – dwukrotnie powtórzone zostaje słowo „sunęła”, koncentrujące uwagę czytelnika na tytułowej lokomotywie. W wierszu występują rymy męskie parzyste: jest – gest, ją – stąd lub rymy przeplatane: łąki – las – szczątki – miast, które sprawiają, że utwór jest bardziej...

Podobne wypracowania