Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

George Bernard Shaw - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

O tym, że George Bernard Shaw był człowiekiem wybitnym, świadczy chociażby fakt, iż jako jeden z dwóch ludzi w historii otrzymał zarówno Oscara, jak i Nagrodę Nobla. W jego przypadku była to nagroda Szwedzkiej Akademii za rok 1928, nagrodę filmową przyznano mu natomiast za najlepszy scenariusz adaptowany do filmu „Pygmalion”, w roku 1938.

Shaw był Irlandczykiem urodzonym w Dublinie w 1856 roku. Przyszły dramaturg nie spotykał się w początkach swojej twórczości ze zrozumieniem odbiorców. Jego sztuki utrzymane w klimacie realizmu i naturalizmu były dość mocno krytykowane. Z nieprzychylnymi reakcjami spotykał się także język, którym posługiwał się Shaw w swoich utworach. Był on przesiąknięty czarnym humorem, często mocno ironizujący, a nawet sarkastyczny. Cięty dowcip dramaturga i nieliczenie się ze zdaniem krytyków przypięło mu łatkę buntownika i outsidera.

Jednak z biegiem czasu zaczęto coraz bardziej liczyć się z dziełami Irlandczyka. Wtedy ukazały się takie utwory jak „Kandyda” czy „Człowiek i nadczłowiek”. To drugie nawiązywało do koncepcji filozoficznych Nietzschego, z którego poglądów Shaw chętnie czerpał. Z połączenia idei Nietzschego i Bergsona powstała unikalna koncepcja...

Podobne wypracowania