Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Walka dobra ze złem - Motyw walki dobra ze złem - opracowanie na podstawie wybranych utworów literackich

Od początku istnienia literatury, pojawia się w niej motyw walki dobra ze złem. Jest tak szczególnie w przypadku powieści fantasy, przygodowych, obyczajowych ale nie tylko. Bohaterowie poezji i prozy nieustannie muszą zmagać się z najróżniejszymi przeciwnościami losu, które można scharakteryzować jako zło, aby zdobyć upragnione cele - miłość, sławę, władzę, uwielbienie, aby udowodnić sobie, że mogą dokonać wszystkiego, czego tylko w głębi duszy zapragną.

Najbardziej reprezentatywnym przykładem jest trylogia Johna Reula Ronalda Tolkiena pod tytułem „Władca Pierścieni”. Głównym bohaterem powieści jest hobbit - Frodo Baggins, którego powinnością będzie zniszczenie Pierścienia Władzy w czeluściach ognistej Góry Przeznaczenia. Pierścień, którego przypadkowo zostaje właścicielem, symbolizuje zło, nikczemność i okrucieństwo całego świata. Zadaniem Froda będzie unicestwienie i zneutralizowanie piekielnych mocy. Nie będzie to jednak łatwe, gdyż zło, na czele z podłym Sauronem nieustannie będzie stawiało coraz to nowe przeszkody na drodze odważnego bohatera.

W powieści tej John Reul Ronald Tolkien przedstawia walkę pomiędzy światem dobra, a światem zła. Toczy się ona na wielu płaszczyznach - również i w strefie...

Podobne wypracowania