Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Rimbaud - biografia, życiorys

Rimbaud - biografia, życiorys

Rimbaud to „przeklęte dziecię” paryskiej cyganerii, twórca zupełnie nowej jakości wyrazu poetyckiego, jakim była synestezja. Prekursor nadrealizmu. Jeden z najbarwniejszych twórców literatury francuskiej.

Przychodzi na świat w Charleville, w niewielkiej wiosce na północy Francji, w 1854 r. Kiedy Artur ma 6 lat, rodzinę opuszcza jego ojciec, kapitan Fryderyk Rimbaud, i cały ciężar prowadzenia domu oraz wychowywania dzieci spada na barki jego matki. Niezwykle surowa, a zarazem religijna, kobieta w sposób szczególny kształtuje osobowość Artura. Zapewne z tego samego powodu zacznie on w przyszłości tęsknić za większą swobodą. Tymczasem chłopiec uczęszcza do szkoły średniej w Charleville, gdzie daje się poznać jako wybitny uczeń oraz zaprzyjaźnia się z wywierającym na niego olbrzymi wpływ, młodym nauczycielem Izambardem. Placówkę opuszcza w wieku 16 lat i tym samym kończy swoją formalną edukację .W tym samym czasie wybucha wojna francusko-pruska. Na czas nauki w Charleville przypada także debiut Rimbauda. Młodzieńcze utwory Artura, napisane w wieku zaledwie 15 lat w stylu parnasistowskim do tej pory uznawane są za perłę literatury francuskiej. Sam artysta wyraźnie się ich wyprze na późniejszym etapie swej literackiej...

Podobne wypracowania