Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Chrzciciel - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Chrzciciel uznawany jest za jednego z proroków chrześcijańskich. Również muzułmanie traktują go jako proroka, który nauczał przed Jezusem i Mahometem. Ze sposobu jego życia oraz nauk, jakie głosił, można wnioskować, że miał kontakt z żydowską sektą esseńczyków. Nie wiadomo jednak, czy do niej należał, gdyż część jego poglądów była sprzeczna z doktryną tego ugrupowania.

W Biblii pierwsza wzmianka o Janie Chrzcicielu pochodzi z Ewangelii św. Łukasza. Podczas zwiastowania archanioł Gabriel mówi Marii, że jej krewna – Elżbieta także urodzi syna. Było to dość niezwykłe, ponieważ Elżbieta i Zachariasz byli już ludźmi starszymi i pogodzili się z brakiem potomstwa.

Narodziny Jana zostały przepowiedziane również jego ojcu – Zachariaszowi, który był kapłanem. Nie chciał on w to uwierzyć, dlatego od czasu przepowiedni do czasu urodzin syna Zachariasz został pozbawiony mowy.

W Ewangelii znajduje się również opis niezwykłego wydarzenia. Po zwiastowaniu Maria udała się do Elżbiety, aby jej o tym powiedzieć. Kiedy kobiety spotkały się, brzemienna Elżbieta poczuła ruch płodu. Odczytane to zostało jako znak, że Maria jest wybrana przez Boga, ponieważ na dźwięk jej głosu zareagowało nienarodzone...

Podobne wypracowania