Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz Przerwa-Tetmajer „Widok ze Świnicy do Doliny Wierchcichej” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Czytając tytuł wiersza, wiemy już, o czym będzie on opowiadał. Istotnie, otrzymujemy panoramę Tatr ze wspominanej Świnicy. Jest to szczyt w Tatrach Wysokich, z którego rozciąga się piękny, panoramiczny widok. Dolina Wierchcicha z kolei jest częścią Doliny Cichej w Słowackich Tatrach.

„Widok ze Świnicy...” jest jednym z wierszy Przerwy–Tetmajera, obok takich utworów jak „Melodia mgieł nocnych”, „W lesie”, które poruszają tematykę gór. Poeta był zafascynowany tatrzańskim krajobrazem i często opisywał go w swoich wierszach, jednak za zwykłym opisem przyrody kryły się zwykle rozważania o kondycji duchowej ludzi z tamtej epoki.

Rozpoczynając lekturę otrzymujemy przyjemny widok górskiej przyrody. W atmosferę wyciszenia wprowadzają nas pierwsze słowa: „Taki tam spokój...”. Już od początku czytelnik relaksuje się, oczekując wiersza wyważonego, harmonijnego, o wyciszającym i uspakajającym nastroju.

Przypominając sobie miasto, wyobrażamy sobie, jaką ulgę odczuwać musiał człowiek, kiedy po czasie spędzonym w gwarze, ścisku i tumulcie może wreszcie oddychać pełną piersią na łonie natury. Miasto nie jest w żaden sposób dosłownie zaznaczone, jednak pierwsze, przytoczone...

Podobne wypracowania