Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Emil Zola „Germinal” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Emil Zola jest twórcą i największym teoretykiem europejskiego naturalizmu. Żył w XIX wieku we Francji, początkowo fascynował się i pozostawał pod wpływem literatury romantycznej. Twórczość Zoli to przede wszystkim dramaty oraz powieści, które układają się w cykl „Rougon-Macquartowie”.  „Germinal” jest trzynastą powieścią z tego cyklu. Książka ta została uznana, zarówno przez autora, jak i krytyków, za najlepszą.

Akcja powieści dzieje się w północnej Francji, w kopalni Montsou. W poszukiwaniu pracy przybywa tam Stefan, główny bohater utworu. Widzi nędzę górników, trudne i bardzo niebezpieczne warunki pracy, niskie płace. Rosyjski kolega wpaja mu ideały socjalistyczne, pod których wpływem Stefan znajduje się bardzo szybko. Zdobywa zaufanie kolegów z kopalni, oraz – przekonany o słuszności swoich racji – doprowadza do strajku głodowego w kopalni. Jednak tłum górników szybko wymyka się spod kontroli, dochodzi do nieplanowanych zniszczeń oraz ataku domów burżuazji. W odpowiedzi do robotników otwiera ogień wojsko – liczne ofiary śmiertelne kończą rozpoczętą rewolucję, robotnicy pod naporem przeważających sił wracają do porzuconej...

Podobne wypracowania