Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „[***] Polały się łzy...” - interpretacja i opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„[***] Polały się łzy…” to jeden z najbardziej wymownych wierszy Adama Mickiewicza. Składa się zaledwie z pięciu wersów, z których dwa stanowią klamrę oplatającą cały utwór. Ich brzmienie jest następujące: „Polały się łzy me czyste, rzęsiste”. Przyjrzyjmy się dokładniej temu dziełu.

Podmiot liryczny w trzech wersach zawarł wszystkie etapy ludzkiego życia. Mamy więc „dzieciństwo sielskie, anielskie”, „młodość górną i durną” oraz „wiek męski, wiek klęski”. Te linijki otoczone została wspominaną wcześniej ramą, która w sposób dobitny oddaje smutek i żal ja mówiącego. Możemy przypuszczać, że podmiot liryczny znalazł się w jakimś momencie, w którym dokonuje rozliczenia ze swoim dotychczasowym życiem. Z tego powodu ogarnia go rozpacz.

„Dzieciństwo sielskie, anielskie” to okres, kiedy poeta dostępował największej radości. Przywodzi na myśl ciepło, słodycz, bezpieczeństwo i beztroskę. „Młodość górna i durna” to czas zupełnie inny, pełen wielkich ambicji. Niestety nie były one możliwe do zrealizowania przez młodego i niedoświadczonego człowieka. „Wiek męski, wiek klęski” to, być może, najmocniejsze określenie...

Podobne wypracowania