Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles Baudelaire - wiersze. Twórczość Baudelaire'a - charakterystyka

Szczyt twórczości Charlesa Baudelaire’a przypada na pierwszą połowę XIX wieku. Uznany został za poetę, który zapoczątkował tworzenie się nurtu w poezji zwanego symbolizmem. Jego cechą charakterystyczną, a zarazem esencją, było oddawanie w sztuce treści metafizycznych. Symbolizm nie narzucał jednej interpretacji dzieła, wręcz przeciwnie –  skłaniał do odkrywania znaczeń. Taka też była twórczość francuskiego poety. Nie ma ona jednej właściwej interpretacji, dopuszcza w tej sferze rozsądną dowolność.

Twórczość Baudelaire’a nie przedstawiała świata takim, jakim jest w rzeczywistości. Poeta starał się dociec natury rzeczy, zamiast przedstawiać jej powierzchowność.

Wpływ na kształt poezji autora „Kwiatów zła” miało wiele czynników. Jednym z nich były przemiany polityczne, jakie zaszły we Francji. Artysta nie utożsamiał się z Cesarstwem, które stworzył Napoleon III. Czuł do niego wręcz obrzydzenie. Warto przypomnieć, że władca nakazał przebudować Paryż, a co za tym idzie – wyburzyć wiele dzielnic, z którymi poeta był związany emocjonalnie. Te wydarzenia miały na niego ogromny wpływ. Od tego momentu uciekał od świata rzeczywistego do nadrealnego, wymyślonego, wykreowanego na...

Podobne wypracowania