Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw rozstania w literaturze - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rozstania mogą być różne. Mogą dotyczyć konkretnej relacji dwóch i więcej osób, ale mogą tez mieć wymiar bardziej duchowy (jak rozstanie z dotychczasowym życiem i jego zmiana). Literatura korzysta z motywu rozstania na bardzo różnych płaszczyznach.

Jednym z szablonowych przykładów jest rozstanie Odysa z Itaką i ukochaną żoną Penelopą. Jej postać jest przywoływana przez twórców rzadziej niż postać jej męża, a przecież Penelopa to wzór wiernej żony, której rozstanie z mężem i brak wieści od niego wcale nie stanowiło pretekstu do złamania przysięgi małżeńskiej, mimo iż ich rozłąka trwała niemal dwadzieścia lat. Kobieta czekała na swojego ukochanego przez cały ten czas, który był dla niej trudną próbą miłości i nadziei na jego powrót.

Mitologia odwołuje nas również do innego rozstania dwojga kochanków. Mówię tu o Orfeuszu i Eurydyce. Poeta utracił swoją ukochaną, która umarła na skutek śmiertelnego ukąszenia przez żmiję. Orfeusz nie chce się pogodzić ze stratą zony, dla niego śmierć jest tylko chwilowym rozstaniem, ponieważ postanawia udać się w zaświaty, by odzyskać Eurydykę. Władca Hadesu zgodził się na to pod warunkiem, że poeta nie obejrzy się w jej stronę...

Podobne wypracowania