Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Petrarka - biografia, życiorys

Petrarca (Petrarka) to najznakomitszy włoski poeta doby renesansu, autor inspirujących rzesze naśladowców sonetów do tajemniczej adresatki, Laury. Jego twórczość wywarła ogromny wpływ na Szekspira, Garcillaso de la Vegę, Luisa Góngorę, Francisca de Quevedę, Edmunda Spencera i in. Prekursor alpinizmu.

Urodził się w Arezzo w zamożnej rodzinie florenckiego notariusza, w 1304 r. Dzieciństwo spędził w Awinionie, a następnie razem z bratem podjął studia prawnicze w Montpellier i Boloni. Kiedy w 1326 r. umiera jego ojciec, rodzeństwo powraca w rodzinne strony. Francesco uzyskuje wkrótce niższe święcenia duchowne, co umożliwia mu zarówno rychłą karierę, jak i zawarcie związku małżeńskiego.

Potomni zapamiętają Petrarkę głównie jako autora nieśmiertelnych sonetów. Jak głosi legenda, do mistycznego spotkania z jego wielką muzą dochodzi w Wielki Piątek, 6 kwietnia 1327 r. To właśnie Laurze de Noves, przodkini Markiza de Sade, poeta zadedykuje najpiękniejszy cykl poezji miłosnej ówczesnych czasów. Tymczasem do dziś istnieje wiele spekulacji na temat realnego istnienia adresatki sonetów, gdyż nikt z najbliższego otoczenia Petrarki nie miał przyjemności jej poznać.

W 1330 r. Francesco rozpoczyna...

Podobne wypracowania