Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Strajki w Polsce 1970

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jedynie pozorne zażegnanie kryzysu, jaki wybuchł w grudniu 1970 roku na Wybrzeżu, powodowało, że w kolejny rok społeczeństwo polskie wkraczało w klimacie powszechnego niepokoju i wyczekiwania. Wzburzenie, jakie zrodziło się w konsekwencji działań milicji i wojska, wymogło na władzy powstrzymanie się od zdecydowanych kroków. W celu uspokojenia opinii publicznej komuniści zdecydowali się dokonać roszad na stanowiskach kierowniczych. I sekretarzem KC PZPR został Edward Gierek, przewodniczącym Rady Państwa – Józef Cyrankiewicz, a premierem – Piotr Jaroszewicz. Oznaczało to odsuniecie od kluczowych stanowisk dotychczasowego I sekretarza – Władysława Gomułki.

Nowe władze natychmiast przystąpiły do ocieplenia stosunków ze społeczeństwem. Zapowiedziano stopniowe podwyżki płac oraz złagodzenie cenzury. Jednocześnie stwierdzono, że użycie broni w grudniu było niekonieczne, a zamiar wprowadzenia podwyżek bez konsultacji z ludem – nierozważny. Sama decyzja, z powodu dramatycznej sytuacji ekonomicznej państwa, została jednak utrzymana – kolejne strajki były więc nieuniknione.

W styczniu w rożnych częściach kraju postawały kolejne zakłady, a w Szczecinie powołana została Międzyzakładowa Komisja Strajkowa. Działania te spotkały...

Podobne wypracowania