Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Polityka morska Zygmunta Augusta

Podczas wojny o Inflanty król Polski Zygmunt August utworzył tzw. flotę królewską. Powołał kaprów, którzy otrzymali pozwolenie na konfiskatę towarów i niszczenie wrogiej floty - zwalczanie żeglugi narewskiej i innych okolicznych nieprzyjacielskich flot. Tego typu działania godziły w interesy państw i miast handlujacych z Rosją. Należał do nich również Gdańsk, który miał własną flotę i prowadził samodzielną politykę.

W 1568 r. król powołał Komisję Morską, pierwszy polski urząd państwowy do spraw morskich. Komisja miała dbać o spokój i bezpieczeństwo polskiego wybrzeża oraz strzec interesów Polski na Bałtyku. Podlegała jej również flota kaperska. Wkrótce po utworzeniu Komisji Morskiej przedstawiciele gdańscy wymordowali królewskich marynarzy, nie uznając w ten sposób polityki morskiej organizowanej przez króla. W odpowiedzi Zygmunt August nakazał aresztowanie delegacji Gdańska i narzucił miastu twarde warunki. Zatwierdzone i zakapcetowane przez Sejm statuty szczegółowo określały funkcjonowanie portów i żeglugi, budowy spichlerzy i działania komór celnych, sądów nad marynarzami itd.

Polityka morska Zygmunta Augusta sprawiła, że Polska rozporządzała w momencie jego śmierci w 1572 r. najszerszym w swojej historii dostępem do Bałtyku.  Dzięki temu rozwijał się eksport i gospodarka morska. Z drugiej jednak strony owa polityka była przyczyną wielu konfliktów.

Podobne wypracowania do Polityka morska Zygmunta Augusta