Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Paweł Włodkowic - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Paweł Włodkowic, właściwie Paweł Włodkowic z Brudzenia urodził się około roku 1370 w Brudzeniu – miejscowość koło Dobrzynia, a zmarł w 1435 lub 1436 roku w Krakowie. Kształcił się w Płocku w szkole kolegiackiej świętego Michała. W tej miejscowości najprawdopodobniej przyjął również święcenia kapłańskie. Studiował na Wydziale Filozoficznym na Uniwersytecie Praskim. Niedługo potem uzyskał zarówno bakalaureat (odpowiednik dzisiejszego licencjatu), po czym zakończył studia na stopniu magistra sztuk wyzwolonych.

Później studiował również prawo. Udało mu się także dostać pracę związaną z jego zainteresowaniami. Wykładał filozofię. Od roku 1404 studiował w Padwie prawo – wykładał tam kardynał Franciszek Zabarella. Powrócił do Płocka, gdzie jego osobę wychwalali nie tylko biskupi, ale i papież. Pracował później jako wykładowca prawa na Uniwersytecie Krakowskim. Interesował się polityką – włączył się między innymi w ogólnopolski spór polsko-krzyżacki. Jednocześnie pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Krakowskiego. Zajmował się doradzaniem polskiej delegacji oraz zbieraniem cennych informacji między innymi w Kownie.

Został także oddelegowany do soboru w Konstancji wraz z innymi znakomitościami sceny...

Podobne wypracowania