Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Podbój Rusi przez Mongołów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

XI-wieczna Ruś, bardziej niż jakiekolwiek inne państwo, ze względu na rozległość terenów doświadczała charakterystycznych dla owego okresu bolączek. Co prawda w połowie wieku Jarosławowi Mądremu udało się zjednoczyć całe terytorium, ale po jego śmierci doszło do kolejnego bardzo dramatycznego rozbicia na kilkanaście walczących ze sobą dzielnic. Taki stan rzeczy był po części zasługą samego księcia nowogrodzkiego, który pozostawił po sobie niezwykle skomplikowany porządek dziedziczenia. Nieprzejrzysty system skłócił cała dynastię i doprowadził do permanentnej wojny domowej. Walki te były przyczyną osłabienia najważniejszych ośrodków życia społecznego tj. Kijów; inne, do tej pory marginalne, zyskiwały na znaczeniu – zwłaszcza obejmująca skolonizowane tereny fińskie Ruś Zaleska.

W tym samym czasie na Dalekim Wschodzie w bardzo szybkim tempie ukształtowała się potęga, która wkrótce miała dać się we znaki Rosjanom. W roku 1206 Temudżynowi, który przybrał imię Czyngis-chan, udało się zjednoczyć wszystkie plemiona mongolskie. Władca ten wykazał się nie lada talentem przekształcając koczowników w dobrze zorganizowana armię. W latach 1209-1211 wojsko Chana walcząc równolegle na dwóch frontach, w Chinach...

Podobne wypracowania