Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kapitulacja Niemiec, kapitulacja Japonii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Na przełomie lat 1944 i 1945 sytuacja Rzeszy była dramatyczna. Wojska alianckie wdzierały się od zachodu w głąb Europy, ze wschodu atakowała ZSRR. Państwa satelickie Niemiec - Bułgarzy, Finowie, Rumuni i Węgrzy kapitulowali lub przechodzili na zwycięska stronę.  Klęski Hitlera nic już nie było w stanie zapobiec. Ten jednak nie zamierzał rezygnować z walki. Wykorzystując swą najnowszą broń - rakiety dalekiego zasięgu, nękał Londyn. W odpowiedzi Brytyjczycy rozpoczęli bombardowania niemieckich miast, w tym Drezna.

W roku 1945 flota niemiecka była już w rozsypce, praktycznie nie istniało lotnictwo, a zabiegi w Ardenach z roku 1944 wyczerpały zdolności ofensywne wojsk naziemnych.

W kwietniu 1945 roku Rosjanie byli już pod Berlinem. Świadomy zupełnej porażki Hitler 30 kwietnia popełnił samobójstwo. Już dzień wcześniej skapitulowały wojska niemieckie we Włoszech. 2 maja ostatecznie padł również Berlin. Bezwarunkowa kapitulacja podpisana została przez dowództwo Wermachtu przed Dwightem Eisenhowerem 7 maja. 8 maja akt ten powtórzono w kwaterze radzieckiej gen. Żukowa w Berlinie. Niemcy podzielone zostały na 4 strefy okupacyjne, w których pełną władzę przejęli zwycięzcy.

Po zakończeniu działań w Europie alianci swą uwagę skierowali...

Podobne wypracowania