Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powstanie królestwa anglo-normandzkiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Skandynawia, ze względu na surowy klimat i charakterystyczną rzeźbę terenu, była miejscem, w którym życie napotykało na wiele ograniczeń. Ludność zamieszkująca owe tereny za swój naczelny cel postawiła sobie, w wiekach VIII i IX, dokonanie ekspansji na obszary bardziej przystępne. Ofiarą wzmożonej aktywności ludów normańskich, stała się zasiedlona przez Anglosasów Brytania. 

Zamieszkujący Jutlandię Duńczycy, wykorzystując swe niewielkie łodzie, raz po raz dokonywali napadów łupieszczych, w trakcie których pustoszone były całe wioski, a ich mieszkańcy - mordowani. Ponieważ jednak technika, jaką dysponowali Wikingowie pozwalał im na dalekie wyprawy jedynie przy dobrej pogodzie, z czasem postanowili zmienić taktykę -wchodzili w głąb lądu, aby tam zakładać swoje bazy. W roku 878 król Wessexu, Alfred, zmuszony był odstąpić najeźdźcom część swych ziem. Prawdziwe zmiany przynieść miał jednak dopiero rok 1066.

Wtedy to, po śmierci Edwarda Wyznawcy, doszło do konfliktu miedzy możnymi anglosaskimi, którzy wybrali na tron Harolda, oraz pretendentami: księciem Normandii Wilhelmem i władcą Norwegii - Haraldem. Harold, walcząc na dwóch frontach znalazł się w beznadziejnej sytuacji. 14 października 1066 doszło...

Podobne wypracowania