Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Batory - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stefan Batory urodził się 27 września 1533 roku w Szilágysomlyó. Rodzicami jego byli Stefan i Katarzyna. Niestety dość szybko zmarli i pozostawili swego syna, on zaś zaczął sympatyzować z rodem Habsburgów, gdyż uważał, że mogą oni pomóc mu we wczesnych latach życia. Został nawet zaproszony na ślub Katarzyny z Habsburgów i Franciszka III Gonzagi. Zaraz po tym wydarzeniu Batory rozpoczął naukę na uniwersytecie w Padwie.

Batory szybko dał się poznać jako polityk i wojownik. Dowodził wojskami siedmiogrodzkimi w bitwie pod Hadad, która miała miejsce 4 marca 1562 roku. Poprowadził swoich ludzi do walki z wojskiem cesarza. Rok później udał się do Wiednia, aby tam prowadzić rozmowy pokojowe. W końcu, dnia 13 marca 1565 roku, udało mu się doprowadzić do ustalenia warunków pokoju z Maksymilianem II. Mimo sukcesu, został internowany i w roku 1567 powrócił na Węgry. Pomimo tego wydarzenia, jego pozycja znacznie się umocniła. Batory stał się osobą, która – jak pokazała historia – brana była pod uwagę podczas wyboru nowego króla Polski. Jego kariera polityczna na dobre rozpoczęła się, kiedy 25 maja 1571 roku objął funkcję wojewody siedmiogrodzkiego. Zyskał sobie przychylność szlachty.

Zaufanie,...

Podobne wypracowania