Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Molier „Świętoszek” - charakterystyka Kleanta

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Molier pisząc „Świętoszka” zadbał o różnorodność postaci, kreśląc je z wrodzoną sobie swadą i wyczuciem psychologii. Każdy bohater posiada charakterystyczne zalety i wady, które razem tworzą niepowtarzalną mieszankę charakterów porywającą czytelnika od pierwszych kart dramatu.

Kleant jest jednym z głównych bohaterów komedii. Występuje on jako szwagier Orgona, który jest gospodarzem domu. Jednocześnie jest on bratem Elmiry, do której zaleca się tytułowy świętoszek.

Jest on chyba jednym z najtrzeźwiej myślących osób w dramacie. Słuchając wynurzeń Orgona na temat cudowności Tartuffe’a próbuje przekonać szwagra o mylności jego sądów. Stara się przemówić mu do rozsądku. Przekonuje, że pobożność na pokaz wcale nie zasługuje na pochwałę, wręcz przeciwnie, godna jest wyłącznie potępienia, gdyż obnaża obłudę. Widząc jednak, ze jego argumenty spływają po Orgonie jak po kaczce, postanawia zaprzestać daremnych praktyk.

Wykazuje się zrozumieniem i jest pomocny, gdy Walery prosi go o wybadanie możliwości poślubienia Marianną. Kiedy widzi, że plany Orgona co do wydania córki za mąż ulegają zmianie, postanawia interweniować. Mężczyzna zamierza bowiem wydać Mariannę za Tartuffe’a....

Podobne wypracowania