Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Peiper - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wielu jest twórców szablonowych, przeciętnych lub takich, którzy nie wyróżniają się zbytnio na tle artystów danej epoki. Są oni cenieni za wkład w rozwój kultury, jednak nie stanowią wdzięcznego obiektu do analizy, a ich twórczość raz zinterpretowana, nie zachęca do dalszych rozważań. Inaczej jest z Tadeuszem Peiperem, którego życie i poglądy były na tyle ciekawe i nieszablonowe, że zapoznawanie się z czasem dziwnymi, na pierwszy rzut oka nawet absurdalnymi, teoriami daje naprawdę wiele satysfakcji.

Należał on do grupy Awangardy Krakowskiej. Była to formacja powstała w 1922 i istniejąca przez pięć lat. Jej twórcy zgrupowani byli wokół pisma „Zwrotnica”, którego redaktorem  i głównym fundatorem był właśnie Tadeusz Peiper.

Czasopismo to przechodziło przez dwa etapy swojego działania. Pierwszy obejmował lata 1922-1923 i skupiał się na komentowaniu najnowszych trendów w sztuce i kulturze. Peiper jako redaktor naczelny starał się, aby pismo było na jak najwyższym poziomie, dlatego zapraszał do współpracy światowej sławy awangardzistów – jak Filippo Tommasso Marinetti, czy Tristan Tzara, a głównym tematem był futuryzm. Drugi okres przypadał...

Podobne wypracowania