Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Kubiak - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tadeusz Kubiak to polski satyryk i poeta żyjący w XX wieku. Urodził się w 1924 roku w Warszawie. Gimnazjum ukończył w Ostrowcu Świętokrzyskim, następnie kontynuował edukację studiując filologię polską na krakowskim i warszawskim uniwersytecie.

Debiutował w 1943 roku. Jako że jego debiut przypada na czas II Wojny Światowej, Kubiak pierwszy swój utwór wydał na łamach konspiracyjnego pisma „Jutro poezji”. W kolejnych latach współpracował z takimi tytułami jak „Pokolenie” czy „Po prostu”. W 1948 po raz pierwszy możemy usłyszeć jego głos w Polskim Radiu – pracuje jako redaktor w dziale literackim. Od tej pory Kubiak zasłynie jako autor wielu słuchowisk radiowych. 

Od 1955 Kubiak tworzy żartobliwe liryki i wiersze satyryczne. Warto wymienić tytuły takich utworów jak „Marysiu, hej!”, „Przez pole, przez las” czy „Pamiętaj o mnie, miła”. Wiersze Kubiaka mają charakter żartobliwy.

W twórczości tego poety pojawiają się także wiersze miłosne. Są one utrzymane w konwencji tajemniczych wyznań, mają w nich miejsce liczne odwołania do historii literatury. Poeta stosuje symbolikę, jednocześnie w prostych słowach ujmując w wersy myśli, które pragnie...

Podobne wypracowania