Tadeusz Kubiak - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Tadeusz Kubiak to polski satyryk i poeta żyjący w XX wieku. Urodził się w 1924 roku w Warszawie. Gimnazjum ukończył w Ostrowcu Świętokrzyskim, następnie kontynuował edukację studiując filologię polską na krakowskim i warszawskim uniwersytecie.
Debiutował w 1943 roku. Jako że jego debiut przypada na czas II Wojny Światowej, Kubiak pierwszy swój utwór wydał na łamach konspiracyjnego pisma „Jutro poezji”. W kolejnych latach współpracował z takimi tytułami jak „Pokolenie” czy „Po prostu”. W 1948 po raz pierwszy możemy usłyszeć jego głos w Polskim Radiu – pracuje jako redaktor w dziale literackim. Od tej pory Kubiak zasłynie jako autor wielu słuchowisk radiowych.
Od 1955 Kubiak tworzy żartobliwe liryki i wiersze satyryczne. Warto wymienić tytuły takich utworów jak „Marysiu, hej!”, „Przez pole, przez las” czy „Pamiętaj o mnie, miła”. Wiersze Kubiaka mają charakter żartobliwy.
W twórczości tego poety pojawiają się także wiersze miłosne. Są one utrzymane w konwencji tajemniczych wyznań, mają w nich miejsce liczne odwołania do historii literatury. Poeta stosuje symbolikę, jednocześnie w prostych słowach ujmując w wersy myśli, które pragnie przekazać czytelnikowi. W wierszu „Tylko ze strachu” podmiot liryczny pragnie przekazać czytelnikowi prostą prawdę; ludzie szukają miłości tylko ze strachu przed samotnością. Zamiast nauczyć się samotności „Między obłudą kobiet a zazdrością mężczyzn szukają czego nie ma — miłości”
Tadeusz Kubiak wydaje wiele tomików poetyckich. Pierwsze na półkach księgarń znalazły się w 1944 roku, były to tomiki „Eskadra” i „Gałązka rozmarynu”. W kolejnych latach pojawiają się m. in. „Słowo pod żaglem”, „Serce partii”, „Zdjęcie maski”, „Opisanie człowieka”, „Los wielokrotny” czy „Kraina pierwsza”. Tadeusz Kubiak zmarł w 1979 roku.
Podobne wypracowania do Tadeusz Kubiak - biografia, życiorys
- Jarosław Iwaszkiewicz „Ikar” - znaczenie tytułu dla interpretacji opowiadania. Opracowanie
- Wisława Szymborska „Wietnam” - interpretacja i analiza utworu
- Janina Porazińska - biografia, życiorys
- Antoni Czechow „Człowiek w futerale” - problematyka utworu
- Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - charakterystyka Marka Winicjusza
- Jonasz Kofta - wiersze - ogólna charakterystyka
- Tadeusz Peiper - biografia, życiorys
- Molier „Świętoszek” - charakterystyka Kleanta
- Novalis - biografia, życiorys
- Edmund Niziurski - biografia, życiorys
- Jan Kasprowicz „Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach” - interpretacja. Symbolizm w twórczości Kasprowicza - opracowanie
- Motyw biedy w literaturze - motyw żebraka w literaturze. Opracowanie
- Motywy biblijne w literaturze, ich funkcjonowanie - omów na przykładzie dzieł różnych epok
- Carlo Collodi „Pinokio” - Czy można pokochać drewnianego chłopca? Odpowiedz na pytanie na podstawie książki
- Ignacy Krasicki „Hymn do miłości ojczyzny”, „Monachomachia” (fragment pieśni III) - analiza porównawcza i interpretacja
- Czym jest szczęście? - Czym jest dla mnie szczęście?
- Stefan Żeromski „Przedwiośnie”, „Ludzie bezdomni” - bohaterowie utworów Żeromskiego w zderzeniu z brutalnością życia. Rozwiń temat
- Henryk Ibsen „Dzika kaczka” - charakterystyka Haakona Werle
- Calineczka - streszczenie baśni
- Antoni Czechow „Mewa” - interpretacja, opracowanie dramatu