Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Janina Porazińska - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zapewne każde dziecko w najmłodszych latach zetknęło się z twórczością Janiny Porazińskiej, choć nie zdaje sobie z tego sprawy. Baśnie i wiersze napisane przez tę lubelską autorkę były bowiem chętnie czytane przez mamy swoim pociechom do snu.

Autorka urodziła się w1888 roku w Lublinie, jednak studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Nie były to studia humanistyczne, ale przyrodnicze. Jeszcze jako piętnastolatka zadebiutowała swoją poezją w czasopiśmie „Wędrowiec”. Przez wiele lat związana była też z czasopismami przeznaczonymi dla najmłodszych – „Przyjacielem Dzieci”, „Promykiem” i „Promyczkiem”. Później została jedną z głównych redaktorek „Płomyczka”, który powstał na miejsce zlikwidowanego „Płomyka”. Był to tygodnik zamieszczający szczególnie chętnie twórczość debiutujących pisarzy, poetów i rysowników. Oprócz Janiny Porazińskiej redagowali go tacy autorzy jak Hanna Ożogowska czy Tadeusz Chudy.

Jeszcze przed II wojną światową Porazińska pracowała w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. W czasie wojny nie zaprzestała swojej działalności oświatowej. Działała w podziemiu edukując i szerząc kulturę....

Podobne wypracowania