Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles Baudelaire - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Charles Baudelaire urodził się 9 kwietnia 1821 roku w Paryżu. Zasłynął z tego, iż był wielkim i utalentowanym poetą, który dał początek symbolizmowi i dekadentyzmowi w literaturze. Ze względu na swą twórczość i życie, które wiódł, zaliczany jest do grona „poetów przeklętych”.

Jego ojcem był Francois Baudelaire. Charles nie zdążył nacieszyć się kontaktem z nim, gdyż zmarł on w roku 1827, a więc gdy chłopiec miał zaledwie lat sześć. Matka poety, Caroline Dufays, wyszła po raz drugi za mąż. Ojczymem Baudelaire'a został oficer Jacques Aupick. Ślub miał miejsce w roku 1928. W dwa lata później wojskowy przeniósł się do Lyonu, a w roku 1832 dołączyli do niego Caroline i Charles. Chłopak został umieszczony w szkole z internatem – College Royal. W 1836 roku poeta powrócił do Paryża i podjął naukę w College Louis-le-Grand. Miejsce to zdawało mu się ponure i szare. Owe przeżycia, jak również śmierć ojca, odcisnęły piętno na psychice poety, który dawał temu wyraz w swoich utworach. W tym okresie tworzył pierwsze wiersze w języku francuskim oraz łacińskim.

Ojczym Baudelaire'a uznał, iż poświęca chłopcu zbyt mało uwagi. Aby nieco zbliżyć się do pasierba, zorganizował w 1838 roku wyprawę w...

Podobne wypracowania