Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edmund Niziurski - biografia, życiorys

Pośród wielu autorów powieści dla młodzieży Edmund Niziurski zyskał sobie szczególną sympatię ze względu na specyficzny, niezwykle plastyczny język oraz humor zawarty w jego książkach. Czytelnicy cenią pisarza za nieprzeciętną umiejętność posługiwania się słowem pisanym oraz treści, które dają do myślenia, jednocześnie nie moralizując na siłę.

Pisarz urodził się w 1925 roku. Jego rodzina była przeciętnie majętna, utrzymująca się z pensji urzędniczej. Edmund w dzieciństwie chciał się kształcić, jednak na drodze do realizacji tych planów stanął wybuch II wojny światowej. Rodzina zmuszona była przesiedlić się na Węgry, jednak już w 1940 roku powróciła do Polski. Przyszły twórca „Sposobu na Alcybiadesa” pracuje fizycznie, a także uczy się na tajnych kompletach organizowanych w Ostrowcu Świętokrzyskim, w którym to mieście przebywa. Sumienność i zapał do nauki sprawiają, że bez problemu zdaje maturę i rozpoczyna studia prawnicze, także odbywające się w trybie tajnym. Po zakończeniu wojny Edmund Niziurski ma możliwość przeniesienia się na dzienne studia, z której to opcji ochoczo korzysta. Kontynuuje więc naukę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jako ambitny...

Podobne wypracowania