Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edmund Niziurski - biografia, życiorys

Pośród wielu autorów powieści dla młodzieży Edmund Niziurski zyskał sobie szczególną sympatię ze względu na specyficzny, niezwykle plastyczny język oraz humor zawarty w jego książkach. Czytelnicy cenią pisarza za nieprzeciętną umiejętność posługiwania się słowem pisanym oraz treści, które dają do myślenia, jednocześnie nie moralizując na siłę.

Pisarz urodził się w 1925 roku. Jego rodzina była przeciętnie majętna, utrzymująca się z pensji urzędniczej. Edmund w dzieciństwie chciał się kształcić, jednak na drodze do realizacji tych planów stanął wybuch II wojny światowej. Rodzina zmuszona była przesiedlić się na Węgry, jednak już w 1940 roku powróciła do Polski. Przyszły twórca „Sposobu na Alcybiadesa” pracuje fizycznie, a także uczy się na tajnych kompletach organizowanych w Ostrowcu Świętokrzyskim, w którym to mieście przebywa. Sumienność i zapał do nauki sprawiają, że bez problemu zdaje maturę i rozpoczyna studia prawnicze, także odbywające się w trybie tajnym. Po zakończeniu wojny Edmund Niziurski ma możliwość przeniesienia się na dzienne studia, z której to opcji ochoczo korzysta. Kontynuuje więc naukę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jako ambitny i wszechstronny student uczy się jednocześnie na kierunku dziennikarskim oraz socjologicznym. Po zakończeniu studiów mieszka w różnych miastach. Oprócz Krakowa były to Katowice oraz Warszawa.

Jeśli chodzi o juwenilia napisane przez Niziurskiego, wart wspomnienia jest debiut, który miał miejsce jeszcze w czasie wojny, w 1944 roku. Wtedy zamieszczono jeden wiersz autora w „Biuletynie Informacyjnym”, który był wydawany przez Armię Krajową. Potem przyszedł czas na związanie swojej twórczości z „Płomykiem”, „Światem Młodych” i „Wsią”, widać więc wyraźnie, że od samego początku autor wiązał swoją twórczość z aktywnością skierowaną do młodych ludzi. Jednak nie tylko twórczość dla dzieci i młodzieży zajmowała tego wszechstronnego artystę. Pisał on również powieści dla dorosłych, np.:. „Przystań Eskulapa”, „Salon wytrzeźwień”, „Eminencje i bałłabancje”. Pisarz znany jest także ze swojej działalności publicystycznej i dramaturgicznej, jest np. autorem scenariusza do serialu telewizyjnego pt.: „Niezwykłe przygody Marka Piegusa”, który powstał na kanwie książki jego autorstwa pod tym samym tytułem. Niziurski pisał także reportaże, np. „W zapadłej wsi”.

Autor był za swoje dzieła wielokrotnie odznaczany i nagradzany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Uśmiechu czy Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Proza Niziurskiego jest szczególnie przyjemna w odbiorze, gdyż skrzy się często absurdalnym i surrealistycznym humorem, zawiera żywą akcję i wątki przygodowe, a więc to, co młodzi czytelnicy lubią najbardziej. Nie są to jednak wyłącznie gonitwy, ucieczki i pościgi. Pisarz potrafi zawrzeć na kartach swoich książek moralne przesłanie, które jednak nie narzuca się czytelnikom, ale istnieje w wymowie utworu raczej jako propozycja niż postulat czy nakaz. Najbardziej znana powieść Niziurskiego to z pewnością „Sposób na Alcybiadesa”, która to książka jest lekturę dla uczniów szkoły podstawowej. Jest to jedna ze „spokojniejszych” książek Niziurskiego, o akcji mniej żywej, gdyż rozgrywającej się w środowisku szkolnym. Opowiada o grupie czterech przyjaciół, którzy próbują znaleźć sposób na otrzymywanie wysokich ocen i zdobycie sympatii nauczycieli za pomocą podstępnych trików.

Innym popularnym dziełem są „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”, będące zapisem różnych absurdalnych przygód zdarzających się tytułowemu trzynastolatkowi mieszkającemu w Warszawie.

Podobne wypracowania do Edmund Niziurski - biografia, życiorys