Novalis - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Novalis naprawdę nazywał się Georg Philipp Friedrich Freiherr von Hardenberg i był jednym z bardziej znaczących filozofów epoki romantyzmu. Żył w jego początkach i jest uznawany raczej za prekursora tego kierunku, dlatego jego znaczenie dla rozwoju myśli osiemnasto- i dziewiętnastowiecznej jest nie do przecenienia. Twórca był nie tylko filozofem, równie dobrze znany jest jako poeta oraz prozaik. Zmarł przedwcześnie, w wieku zaledwie dwudziestu dziewięciu lat. Gdyby nie nieuleczalna wówczas gruźlica, artysta z pewnością stworzyłby liczne dzieła stanowiące fundament dla dojrzałego romantyzmu.
Novalis urodził się w 1772 roku w Niemczech. Jego rodzina była wyznania protestanckiego, a reguły owego wyznania były w niej przestrzegane bardzo ściśle. Młody Georg miał jednak buntowniczą naturę i nie potrafił dostosować się do surowych rygorów, jakie panowały w religijnej szkole, do której został oddany. Z tego względu opuścił szkołę. Jako młody chłopak zaznajomił się z myślą racjonalizmu – nurtu filozoficznego mówiącego o tym, że wszystko trzeba poznać rozumowo i zmysłowo (empirycznie), a rację bytu mają wyłącznie prawdy, które da się udowodnić za pomocą logiki.
Pierwotnie twórca studiował prawo na uniwersytecie w Jenie, jednak szerokie zainteresowania Novalisa sprawiły, że był także studentem filozofii oraz nauk przyrodniczych w Wittenberdze oraz Lipsku. W czasie swoich studiów poznał Fryderyka Schillera, co miało znaczący wpływ na rozwój jego światopoglądu. Novalis chciał nadal studiować, jednak musiał przerwać naukę na czas pracy w kopalni soli, gdzie był urzędnikiem i gdzie znajdował się jego ojciec. Wrócił na studia, lecz znów zmuszony był je przerwać, tym razem ze względu na kłopoty zdrowotne.
Nie był szczęśliwy w miłości. Najpierw umarła jego ukochana, trzynastoletnia Sophie von Kühn, kolejne zaręczyny także nie były szczęśliwe. Novalis zmarł w 1801 roku.
Słynne dzieła Novalisa to wiersze: „Hymny do nocy”, „Pieśni duchowe”, a także rozprawa „Die Christenheit oder Europa” czy fragmenty prozatorskie, np. „Uczniowie z Sais”.
Podobne wypracowania do Novalis - biografia, życiorys
- Humanizm renesansowy - definicja, cechy, przedstawiciele
- Kiedy jest mi smutno, marzę że jestem w...
- Jarosław Iwaszkiewicz „Ikar” - znaczenie tytułu dla interpretacji opowiadania. Opracowanie
- Wisława Szymborska „Wietnam” - interpretacja i analiza utworu
- Janina Porazińska - biografia, życiorys
- Antoni Czechow „Człowiek w futerale” - problematyka utworu
- Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - charakterystyka Marka Winicjusza
- Jonasz Kofta - wiersze - ogólna charakterystyka
- Tadeusz Peiper - biografia, życiorys
- Molier „Świętoszek” - charakterystyka Kleanta
- Edmund Niziurski - biografia, życiorys
- Tadeusz Kubiak - biografia, życiorys
- Jan Kasprowicz „Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach” - interpretacja. Symbolizm w twórczości Kasprowicza - opracowanie
- Motyw biedy w literaturze - motyw żebraka w literaturze. Opracowanie
- Motywy biblijne w literaturze, ich funkcjonowanie - omów na przykładzie dzieł różnych epok
- Carlo Collodi „Pinokio” - Czy można pokochać drewnianego chłopca? Odpowiedz na pytanie na podstawie książki
- Ignacy Krasicki „Hymn do miłości ojczyzny”, „Monachomachia” (fragment pieśni III) - analiza porównawcza i interpretacja
- Czym jest szczęście? - Czym jest dla mnie szczęście?
- Stefan Żeromski „Przedwiośnie”, „Ludzie bezdomni” - bohaterowie utworów Żeromskiego w zderzeniu z brutalnością życia. Rozwiń temat
- Henryk Ibsen „Dzika kaczka” - charakterystyka Haakona Werle