Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motywy biblijne w literaturze, ich funkcjonowanie - omów na przykładzie dzieł różnych epok

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Biblia przez wieki stanowiła inspirację dla wielu twórców na przestrzeni epok. Motywy biblijne funkcjonują także do dziś, określone fragmenty Pisma Świętego są wciąż na nowo odczytywane i przetwarzane zgodnie z intencjami i potrzebami interpretatorów.

Średniowiecze, jako epoka najsilniej zakorzeniona w Bogu i religii, wydała jedno z najważniejszych dzieł dla literatury, ale także sztuki i kultury w ogóle. Mam tutaj na myśli „Boską komedię” Dantego. Opus magnum autora stanowi bogate studium filozoficzno - teologiczne, poruszając wszystkie strefy estetyczne obfitością swoich wątków. Historia dzieła opiera się na wędrówce głównego bohatera w świat metafizyczny, czyli poprzez trzy znane nam właśnie z Biblii miejsca - Piekło, Czyściec i Raj. Poznaje on różne strefy zaświatów, dając szczegółowy i przemyślany opis każdej z nich. Utwór ten, mimo iż sam opierał się na motywie zaczerpniętym z Pisma Świętego, stał się inspiracją dla twórców kolejnych pokoleń i na przestrzeni wieków chętnie po niego sięgano i sięga do dzisiaj.

Średniowieczna literatura opiera się również na twórczości dramatycznej tamtego okresu. Mamy do czynienia z dramatami liturgicznymi,...

Podobne wypracowania