Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kasprowicz „Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach” - interpretacja. Symbolizm w twórczości Kasprowicza - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Symbolizm to prąd literacki, którego nazwa pochodzi od ogłoszonego w 1886 r. manifestu Jeana Moreasa. Podstawą kierunku było przekonanie o dualizmie rzeczywistości, która prócz warstwy poznawalnej empirycznie, za pomocą zmysłów ma również głębszą warstwę – Absolutu – duchową istotę wszelkiego bytu. Właśnie symbol miał być sposobem na dotarcie do jego głębi i wyrażenia nastroju duszy – człowieczej cząstki Absolutu. Symbol w takim wypadku jest obrazem o dwuwarstwowym znaczeniu: dosłownym i ukrytym, „wyraża to, co niewyrażalne”, co trudno określić, wypowiedzieć słowami. Poezja miała tylko sugerować pewne znaczenia, nie podawała już niczego wprost, zakładała wieloaspektowość zjawisk,  wielokierunkowość interpretacji utworu.

Kasprowicz znalazł się w kręgu wpływów symbolizmu pisząc poemat pt. „Miłość”, w którym nadał metafizyczne cechy tytułowemu, trudnemu do zdefiniowania uczuciu, a personifikując przyrodę uczynił z niej świadka i uczestnika opisywanych zdarzeń.

W 1898 r. poeta wydał tom pt.: „Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach”, w którym najpełniej realizuje założenia poetyki symbolizmu. Poprzez obrazy skontrastowanych elementów przyrody...

Podobne wypracowania