Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Czechow „Człowiek w futerale” - problematyka utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Człowiek w futerale” Antoniego Czechowa to bardzo krótkie opowiadanie o pewnego rodzaju samotności i strachu przed tym, co powiedzą ludzie. Głównym bohaterem opowiadania Czechowa jest miejscowy nauczyciel greki - Bielikow. Bielikow to człowiek przestraszony życiem. Boi się wszystkiego, dlatego postanawia żyć według ścisłych schematów, regulaminów i zasad ułożonych przez władze. W jego regulaminach nie ma najmniejszej możliwości na zaistnienie swobody, wolności czy samowoli.

Bielikow jest nauczycielem, nie znosi go nikt - uczniowie boją się go, bo jak na przykładnego nauczyciela przystało, karze wszystkich za najdrobniejsze przewinienia. Wszystko w obawie przed tym, że ktoś może na niego donieść władzy, że nie jest przykładnym obywatelem. Strach przed władzą jest dla niego taka paraliżujący, że w każdym calu odsuwa się od reszty społeczności, zostaje na jej marginesie osamotniony, przewrażliwiony. Strach jest jedynym czynnikiem, który odsuwa go od innych ludzi i tenże czynnik też odpycha innych od niego samego. Bielikow jest zbyt przestraszony, żeby żyć normalnie.

To zamyka go w swoistego rodzaju futerale. Całe jego życie polega na odizolowywaniu się, samotności w imię zasad, które go krępują, więżą, nie pozwalają...

Podobne wypracowania